Wszyscy jesteśmy ładni, ale są ładniejsi, czyli Escape the Corset

by - grudnia 20, 2018


KOBIETY ŻYLETY

Azjatki od dawna są uznawane jako kobiety bez skazy. Idealne proporcje, twarz bez chociażby jednego małego pryszcza, lśniące włosy i fakt 40 latki nie odróżnisz od jej własnej córki. Wszystko wydaje się być aż zbyt idealne. Pytanie brzmi, czy to naprawdę kwestia genów ? Czy pani Kim obudziła się doskonała ? Co ją ode mnie różni...


OPERACJE PLASTYCZNE


Korea jest uznawana za  światową stolice Chirurgii plastycznej, od 2014 roku ma najwyższy wskaźnik operacji plastycznych na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dla Koreanki otrzymanie od rodziców prezentu urodzinowego będącego na przykład plastyką powieki, nie jest nic dziwnego. Najczęstszym powodem (wynikającym z ankiet) poddania się operacji plastycznej jest to, że uważa się to za dobry krok w karierze. Zdjęcia dołączone do CV jednak o zgrozo mają znaczenie. Dla jasności, takie miejsca na świecie jak Dubaj, Iran, Tajlandia czy 
Indie są równie mocno skoncentrowane na tym sposobie poprawiania urody.

Moim skromnym zdaniem w poprawieniu nosa, czy ust ,czy nawet w podciągnięciem cycków pod samą szyję nie ma nic złego. To indywidualna sprawa każdego kto chce się na coś takiego zdecydować jednak ważne jest żeby nie robić tego bo trzeba tyko dlatego, że samemu się tego pragnie. 

URODA ? A NA CO TO KOMU ?


Kult piękna w Korei, jest nieodłącznym fragmentem kultury., a w połączaniu z typową dla nich szczerością dla przeciętnej europejki takie zderzenie może być traumatyczne. Zwrócenie uwagi koleżance, że trochę jej się przytyło, czy że musi zająć się swoim ryjkiem bo widać, że dawno nie myty, nie jest przejawem zwykłego chamstwa, a jedynie koleżeńskiej troski. Waga dbania o piękno zewnętrzne nie jest przejawem próżności, a wiele celebrytek nie ma problemu z przyznawaniem się do tego co i gdzie miały poprawiane.

I tak jak myślę, że w dbaniu o siebie nie ma kompletnie nic złego, ale to ciągłe dążenie do ideału kończy się wiecznym poczuciem niedoskonałości. Rozumiecie ? Bo jest ewidentna i widoczna różnica między malowaniem się bo lubię, a wewnętrzną niemocą wyskoczenia do żabki bez pudru i tuszu smarniętego na ryjek. Tak samo nie ma nic złego w wyjściu na uczelnie bez idealnej fryzury, no ale no myć się niestety trzeba . Myślenie, że pracuję nad sobą bo mi czegoś brakuję bo się wyróżniam, a nie powinnam kompletnie zaburza poczucie naszej własnej wartości którego nam kobietom i tak już mocno brakuje. I W KOŃCU TEN GORSET 

No właśnie o co chodzi ? Na instagramie powstał nie tak dawno temu pewien, powiedzmy feministyczny ruch "Escape the Corset".  Zmęczone ciągłym dążeniem do bycia "tą idealną" Koreanki próbują pokazać swój ewidentnie negatywny stosunek do wpisywania się w kanon piękna

Buntują się przeciwko temu ile dalej znaczy uroda w Azji, że jest potrzebna do znalezienia dobrej pracy, ale też do prowadzenia szczęśliwego związku. 
Kobiety starają się uwolnić z gorsetu, którym jest dla nich społeczny obowiązek korzystania z mazideł do ryjka. Dla niektórych Koreanek to nie tylko setki godzin spędzonych przed lustrem, ale też nieziemska ilość pieniędzy wydawana by móc bardziej wtopić się w otoczenie. 

NISZCZYCIELSKA MOC

Na czym więc polega ten ruch ? Na kompletnym niszczeniu Bogu ducha winnych kosmetyków do makijażu, a więc w grę wchodzi dzikie niszczenie szminek, kruszenie pudrów i ogólna rozróba w toaletce. Ścinanie włosów i łamanie pędzli też chodzi w grę. Czy myślę, że to pomaga lub jest potrzebne ? Na pewno takie widowisko przyciągnie wzrok i sprawi, że coraz więcej ludzi dostrzeże istnienie problemu. Jednak muszę przyznać, że na widok takiej rozwałki kosmetycznej boli mnie serce.


FINAL THOUGHTS

Teraz bądźmy ze sobą szczerzy, ludzi na świecie dużo i na szczęście każdy jest inny. Nie da się utrzymać w jednym kanonie piękna bo ta ma duże oczy, ale małe usta, a jeszcze inna ma ma wspaniałe włosy, ale nos kartofel. Pozwolę tu sobie zacytować Youtuberke Line bae będącą aktywnym członkiem tej grupy "Nie jestem ładna, ale to w porządku". Niestety nie można być idealnym, chociażby ze względu na to, że piękno jest pojęciem kosmicznie względnym. 

You May Also Like

0 komentarze